معرفی کسب و کار صافکاری خودرو

۲۳ شهریور ۱۴۰۰
مقالات

از زمان اختراع خودرو در سال 1769 میلادی، توسط مهندس فرانسوی به نام نیکلاس کاگنات (Nicholas Cugnot) تا به امروز اتوموبیل ها بخش جدای ناپذیر زندگی انسان شده و همچنین جز نیاز های اصلی هر خانواده محسوب می شوند.

می توان گفت که اختراع اتوموبیل نقطه عطفی در پیشرفت و تمدن بشر داشته است و نه تنها باعث راحت تر شدن زندگی ما شده بلکه مشاغل زیادی در راستای این اختراع مهم، به وجود آمده اند. و امروزه شغل صافکاری نیز یکی از این مشاغل می باشد که تقریباً همه ما با آن آشنا می باشیم.

 

صافکاری خودرو چیست ؟

صافکاری یک مهارت مهم و ظریف می باشد که در آن یک صافکار به رفع فرورفتگی ها در بنده خودرو می پردازد. این فرورفتگی ها در بنده خودرها بر اساس تصادفات صورت می گیرد و باعث می شوند که ظاهر خودرها از شکل منظم خود خارج شده و باعث زشت شدن خودرو می شوند. با این حساب صاف کردن این فرورفتگی ها یا شکستگی ها نیاز به داشتن مهارت و دقت بالا دارد تا زیبایی خودرو را به حالت قبلی خود برگرداند که این کار را صافکاری می گوند و به فرد ماهری که این عمل را انجام می دهد صافکار می گویند.

در بین صافکار ها دو اصطلاح مرسوم با نام های صافکاری با رنگ و بدون رنگ وجود دارد اگر بنده خودرو ضربه شدیدی خودره باشد نیاز به صافکاری با رنگ دارد زیرا در این حالت رنگ و بنده خودرو آسیب زیادی دیده و نیاز به بازسازی مجدد دارد ولی اگر ضربه شدید نباشد و فقط یک فرورفتگی در بنده خودرو به وجود آمده باشد اصطلاحاً نیاز به صافکاری بدون رنگ دارد.

 

آیا برای صافکار شدن به مدرک خاصی نیاز است؟

در میان تمامی کسب و کار های مرتبط با خودرو، کسب و کار صافکاری یک شغل حساس می باشد که نیاز به تجربه و دقت بالا دارد و همچنین فرد بتواند به خوبی با ابزار مناسب کار کند و ریز بینی بالایی داشته باشد.

شما برای یادگیری کسب و کار صافکاری نیاز به داشتن مدرک تحصیلی خاصی ندارد و می توانید به صورت تجربی این حرفه را فرابگیرید. یک صافکار باید اطلاعات جامعی در مورد رنگهای خودر داشته باشد و همچنین دانش و اطلاعات خود در مورد خودرها را به روز نمایید و با خودروهای جدید آشنایی داشته باشد و در مورد آنها مطالعه نماید.

همچنین صافکاری یک شغل فیزیکی می باشد و یک صافکار باید از سلامت و توان جسمی بالا و همچنین سرعت عمل خوبی داشت باشد.

 

برای یادگیری کسب و کار صافکاری از کجا شروع کنیم ؟

سازمان فنی و حرفه ای کشور اخیراً برای علاقه مندان به این حرفه دوره هایی برگزاری می کند که در این دوره ها به صورت عمومی نحوه جداسازی قطعات از خودرو، آموزش صافکاری قطعات مختلف به شکل های مختلف، کار با ابزار مورد نیاز این حرفه و یک سری مطالب مرتبط را به کارآموزان خود آموزش می دهد.

همچنین مدرک سازمان فنی و حرفه ایی کشور بسیار معتبر می باشد و می تواند از آن به عنوان یک مدرک معتبر استفاده مایید که سایر کشور ها نیز آن را قبول دارند.

همچنین شما می توانید این حرفه را به صورت تجربی بعد از گرفتم مدرک فنی و حرفه ایی نزد استاد کارهای ماهر این حرفه تجربه کنید زیرا در این کسب و کار، مهارت و تجربه حرف اول را می زدند که با پرداخت هزینه مالی نمی توانید به آن دست یابدی و فقط با تجربه کار مرتبط زیر نظر یک استاد کار حرفه ایی به این هدف دست خواهید یافت.

 

شرایط و ویژگی های محیط کسب و کار صافکاری

به دلیل سرو کار داشتن یک صافکار با خودرو و فلزات و چکش کاری، محیط این کسب و کار دارای آلودگی صوتی خواهد بود. همچنین این محیط به دلیل وجود روغن و رنگ و ... دارای آبودگی هایی می باشد که بایستی همیشه این محیط را نظافت کرد.

همچنین یک صافکار همیشه با مشتری ها در ارتباط می باشد و ممکن است هر روزه مشتری ها سوالات متفاوتی از وی بپرسند، بنابراین داشتن صبر و مشتری مداری یکی از شرایط اولیه می باشد که یک صافکار می بایست آنها را داشته باشد و همواره رعایت نماید. و همچنین یک صافکار حرفه ایی همیشه ایمنی کامل کار خود را رعایت می کند زیرا این شغل به دلیل کار کردن با ابزار ها و وسایل مختلف در صورت عدم رعایت امینی، خطرهایی به همراه خواهد داشت.

یک صافکار خوب می بایست ابزار های مناسب و کامل داشته باشد و همچنین به خوبی بتواند با ابزار کار کند و در هنگام انجام کارها سرعت عمل مناسبی نیز داشته باشد.

 

ابزارها و وسایل مورد نیاز یک صافکار

ابزارهار های مختلفی در کسب و کار صافکاری وجود دارد که هر کدام برای انجام فعالیت خاصی استفاده می شوند و به خوبی کار کردن با آنها لازمه حرفه ایی شدن در حرفه صافکاری می باشد. از جمله مهمترین این ابزار ها می توان میله های صفاکاری و کش چسبی را نام برد که بیشتر برای صافکاری بدون رنگ از آنها اسفتاده می شود. 

همچنین ابزار دیگری مانند دستگاه جوش، پمپ رنگ پاش، خشک کن رنگ، سنباده، شاسی کش در این کسب و کار وجود دارد.

 

بازار کار و آینده شغلی کسب و کار صافکاری

در واقع تا زمانی که خودرو وجود دارد، تصادفات نیز هستند و همچنین شغل صافکاری در جریان خواهد بود.

همانطور که می دانید امروزه به دلیل پرجمعیت شدن شهرها و افزایش تعداد خودرو های تولید شده در جهان خیابان ها شلوغ تر شده و همچنین ترافیک ها نیزا فزایش داشته اند و تعداد تصادفات و آسیب دیدگی خودروها با تعداد افزایش آنها رابطه مستقیم دارد و هرچقدر تعداد خودرو ها بالا برود تعداد خدمات مرتبط با آن نیز بالا می رود. بنابراین کسب و کار صافکاری خودرو همیشه نیاز می باشد و هیچ گونه تهدیدی در حال حاضر برای این کسب و کار وجود ندارد.

آخرین مقلات